Spotkanie wokół książki „Wolałabym nie" Joanny Jopek

Termin: 14.01.2016
Miejsce: Kraków, Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4,

Katedra Performatyki we współpracy z Cricoteką serdecznie zaprasza na spotkanie wokół książki „Wolałabym nie" Joanny Jopek
14 stycznia 2016, godz. 18:00, Cricoteka ul. Nadwiślańska 2-4, 30-527 Kraków
„Wolałabym nie" stanowi zbiór tekstów Joanny Jopek, tragicznie zmarłej badaczki i doktorantki Wydziału Polonistyki. Zebrane artykuły prezentują refleksje oraz koncepcje wynikłe z dokładnej analizy współczesnych dzieł teatralnych, dramatów Mieczysława Piotrowskiego oraz performansów Joanny Rajkowskiej.
Punktem wyjścia tych rozważań było dostrzeżenie praktyk artystycznych, które z różnych obrazów kompilują, dekomponują i negują dotychczasowe teorie perfomatywności. Wieloletnia praca Jopek jako krytyczki teatralnej, współpracującej z „Didaskaliami", publikującej w czasopismach takich jak „Teatr", „Tygodnik Powszechny", „Konteksty", „Dwutygodnik" i „Znak" dostarczyła materiału, który posłużył jej do badań prowadzonych w Katedrze Performatyki i do rozwinięcia teorii performatywności negatywnej w ramach pracy doktorskiej. Forma książki zbierającej różne wątki dotyczące medium, pamięci, partycypacji oraz performatywności negatywnej czyni z niej dzieło otwarte, pozwalające na dyskusje i rozwijanie koncepcji.
Spotkanie promocyjne skupi się na dyskusji o propozycjach i koncepcjach zawartych w książce. Udział wezmą Łucja Iwanczewską z Katedry Performatyki i Anna Róża Burzyńska z redakcji „Didaskaliów".

Data opublikowania: 13.01.2016