This Body is in Danger

Termin: 25.11.2016

Katedra Performatyki WP UJ i Centrum Studiów Humanistycznych UJ mają zaszczyt zaprosić

na wykład prof. Christel Stalpaert

This Body is in Danger! On Protest and Artistic Activism

w ramach projektu naukowego „Sztuczne ciała/żywe maszyny w laboratorium sztuk performatywnych”, finansowanego ze środków programu Harmonia 6.

Wykład odbędzie się 25 listopada 2016 roku o godzinie 17:30 w sali 42 na Wydziale Polonistyki UJ, ul. Gołębia 16 (wejście przez bramę przy ul. Gołębiej 18).

Wykład w języku angielskim z napisami w języku polskim.

Wstęp wolny.

Abstrakt:

W 1987 roku niezależna organizacja ekologiczna Greenpeace przeprowadziła niezwykle interesującą kampanię społeczną. W wielu miastach zaczęły się pojawiać bilbordy ze zdjęciami celebrytów, ubranych w koszulki z napisem This Body is in Danger! (To ciało jest w niebezpieczeństwie!). Chodziło o zwrócenie uwagi na opłakany stan środowiska naturalnego, a zdjęcia miały zachęcać do podjęcia działań na rzecz jego ochrony. Ich przekaz był jasny: „No Greenpeace – No Bart (tu pojawiało się imię celebryty) – No Body”. Dyskurs tak zwanego radykalnego ekoaktywizmu wiąże się przede wszystkim z ideami nieposłuszeństwa obywatelskiego i działania bezpośredniego, które mają służyć jasno określonemu celowi: zmusić najważniejsze instytucje kapitalizmu do podjęcia działań przyjaznych dla środowiska. Praktyka ekoaktywizmu opiera się więc na ścisłym podziale: „my” kontra źli „oni”. Hasła popierające akcję ekologów i akcje protestacyjne zazwyczaj przyjmują więc formę wykrzyknikową, żeby zachęcić do przyłączenia się do zbiorowego „my” i podjęcia aktywnych działań na rzecz zmiany. Tego typu dyskurs wywarł też wpływ na język i praktyki twórców, którzy w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku aktywnie wspierali protesty ekologów. 

Data opublikowania: 16.11.2016
Osoba publikująca: Janusz Smulski