Zaproszenie do udziału w warsztatach

Termin: 26.11.2016 - 27.11.2016
Miejsce: Kraków, ul. Gołębia 16, sala 42

Katedra Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego ma zaszczyt zaprosić na dwudniowe warsztaty performatywne prowadzone przez prof. Christel Stalpaert w ramach projektu naukowego „Sztuczne ciała/żywe maszyny w laboratorium sztuk performatywnych”, finansowanego ze środków programu Harmonia 6 NCN.

Warsztaty odbędą się w dniach 26-27 listopada 2016 roku w sali 42 na Wydziale Polonistyki UJ, ul. Gołębia 16 (wejście przez bramę nr 18).

Program warsztatów:

Sesja 1: ON PROTEST: art and activism

Sobota, 26 listopada 2016, godz. 11:00-15:30.

Warsztat w formie dyskusji o następujących tekstach teoretycznych:

Chantal Mouffe, Agonistics. Thinking the World Politically, Verso 2013, rozdz. 5: Agonistic Politics and Artistic Practices.

André Lepecki, Choreopolice and Choreopolitics: or, the task of the dancer, “TDR: The Drama Review” 2013, nr 4, s. 13-27.

Sesja 2: ON PROTEST: art, activism and ecology

Niedziela, 27 listopada 2016, godz. 11:00-15:30

Warsztat w formie dyskusji o następujących tekstach teoretycznych:

Bruno Latour, Politics of Nature. How to Bring the Sciences into Democracy, Harvard University Press 2004, rozdz. 1: Why Political Ecology Has to Let Go of Nature

Christel Stalpaert, The Performer as Philosopher and Diplomat of Dissensus: Thinking and Drinking Tea with Benjamin Verdonck in Bara/Ke (2000)

Prof. Christel Stalpaert – wykładowczyni w Instytucie Teatru, Performansu i Sztuki Multimedialnej na Uniwersytetu w Gandawie. Opublikowała liczne artykuły na temat teatru współczesnego w monografiach zbiorowych i czasopismach naukowych. Członkini komitetu redakcyjnego serii „Documenta, Theatre Topics” w Amsterdam University Press. Od 2007 roku wraz z prof. Kathariną Pewny kieruje grupą badawczą Postdramatic Aesthetics. Aktywna członkini międzynarodowych grup badawczych Choreography and Corporeality (International Federation of Theatre Research), Performance and Philosophy (Performance Studies International) i Arbeitsgruppe Dramaturgie (Gesellschaft für Theaterwissenschaft). Badania prof. Stalpaert skupiają się przede wszystkim na zagadnieniu cielesności, performatywności i intermedialności na przecięciu filozofii i etyki w historycznych i najnowszych sztukach performatywnych. Opublikowała między innymi Cultural Traumas and Violent Conflicts in the Performing Arts: Towards a Poetics of Failure (Routledge 2013).

Informacje praktyczne:

Koszt: Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Język warsztatów: Warsztaty prowadzone wyłącznie w języku angielskim.

Materiały: Po zgłoszeniu uczestnicy zostaną poproszeni o zapoznanie się z wymienionymi wyżej tekstami.

Terminy: Na zgłoszenia czekamy do 20 listopada 2016 pod adresem zywe.maszyny.sztuczne.ciala@gmail.com

Maksymalna liczba uczestników: 15 osób

Data opublikowania: 16.11.2016