Performer - dawny czy nowy paradygmat twórcy?

Termin: 19.04.2012 - 20.04.2012
Miejsce: Kraków, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Maius
Organizator: Katedra Performatyki UJ, Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Katedra Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

oraz Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

zapraszają na konferencję naukową „Performer  - dawny czy nowy paradygmat twórcy?"

Kraków, Uniwersytet Jagielloński, 19-20 kwietnia 2012

Zapraszamy Państwa na krajową konferencję z udziałem zagranicznych gości poświęconą figurze performera jako konkurencyjnego wobec teatru reżysera paradygmatu twórcy w teatrze tradycyjnym i współczesnym. Punktem wyjścia dla interesującej nas problematyki jest przekonanie o konieczności krytycznego spojrzenia na ewolucyjny model historii teatru, który za punkt zwrotny uważa powstanie pod koniec XIX wieku teatru reżysera. Tymczasem przez figurę performera, traktowaną jako alternatywny wobec teatru reżysera paradygmat twórcy, można w nowy sposób naświetlić historię teatru, uwzględniając w niej pomijane lub marginalizowane dotąd zjawiska, na nowo zdefiniować relacje twórca – wykonawca - tekst – scena – widz czy wreszcie zasypać niepotrzebną przepaść dzielącą tradycję od nowoczesności.

Data opublikowania: 16.04.2012