Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Serie wydawnicze rozwijane we współpracy z Katedrą

W pracowni edytorskiej i wydawnictwie „Wiele Kropek” w Krakowie powstaje seria książek (e-booków) pokonferencyjnych „Performatyka. Poza kanonem”. Do tej pory ukazał się tom pierwszy „Performatyka. Poza kanonem, t. 1: Resztki, ruiny, pozostałości, szczątki, piksele – archiwa możliwych przeszłości i przyszłości” pod redakcją Łucji Iwanczewskiej. Obecnie przygotowywany jest tom drugi w serii „Performatyka. Poza kanonem” pod redakcją Łucji Iwanczewskiej i Mateusza Chaberskiego, który ukaże się w kwietniu 2022 roku. Książki, które wydajemy w wydawnictwie „Wiele Kropek” są w wolnym dostępie i można je pobierać na stronie Wydawnictwa.

więcej o

Seria wydanictwa Księgarnia Akademicka pod redakcją prof. Małgorzaty Sugiery, wydawana we współpracy z Katedrą Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w formie monografii autorskich i zbiorowych prezentuje nowatorskie interpretacje dzieł i nurtów artystycznych, problemów z zakresu filozofii i kultury oraz zjawisk społecznych. Tytułowe interpretacje rozumiane są w sposób zdecydowanie szeroki i zgodny z tendencjami dominującymi w naukach humanistycznych po tzw. przełomie performatywnym.

więcej o

Celem serii Wydanictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego "Nowe Perspektywy. Performatyka" pod redakcją Ewy Bal jest prezentacja zarówno polskich, jak i tłumaczonych z języków obcych opracowań metodologicznych i analitycznych mieszczących się w zakresie intensywnie rozwijającej się współcześnie także na polskim gruncie dyscypliny naukowej – performatyki. Obejmuje ona swoim zakresem zjawiska zarówno należące do tradycyjnej teatrologii, takie jak wszelkiego rodzaju przedstawienia artystyczne i medialne, jak i szeroko rozumiane przejawy życia społecznego i indywidualnego, określane niekiedy mianem przedstawień kulturowych, oraz towarzyszącą im refleksję naukową. Bada je pod kątem ich performatywnego charakteru rozumianego najogólniej jako procesualność i sprawczość, który – jak się nam wydaje – można uznać za podstawowy aspekt współczesnej rzeczywistości w jej różnych odmianach kulturowych.

 

więcej o